Sidebar

Budowa włosa

Włos jest wytworem skóry i zbudowany jest z dwóch części: jednej tkwiącej głęboko w skórze, zwanej korzeniem i drugiej wystającej na powierzchni, tj. trzonu włosa. To właśnie trzon włosa podlega procesom mycia, farbowania, rozjaśniania, ondulowania itp.

W dalszej swej budowie włos dzieli się na warstwy

- łuska włosowa

- warstwa korowa

- warstwa, czyli inaczej mówiąc - substancja rdzenna. Łuska włosowa zbudowana jest z niezwykle cienkich, licznych, nałożonych na siebie płyteczek. Płytki te są bezbarwne i przezroczyste. Promienie słońca albo światła przenikają przez całą łuskę włosową do warstwy korowej i odbijają się od barwnika-pigmentu włosowego. W ten sposób powstaje efekt kolorystyczny włosów. Dlatego też uszkodzona albo zniszczona łuska włosowa powoduje, że włosy stają się matowe, szarawe, bez połysku.
Łuski włosowe, szczególnie włosów mokrych, mają własności otwierania się, szczególnie wtedy gdy działa się na nie chemicznymi środkami zasadowymi lub szamponami odtłuszczającymi włosy i skórę głowy. Dlatego przy wszystkich zabiegach, takich jak farbowanie, trwała ondulacja czy rozjaśnianie, powinno się stosować na końcu środki zakwaszające, które zneutralizują działanie środków alkalicznych. Włosy o łusce poszarpanej zdecydowanie źle rozczesują się na mokro, kruszą i rozdwajają, zaś fryzura z nich będzie trudniejsza do ułożenia i mniej trwała. Warstwa korowa stanowi najistotniejszą część włosa ludzkiego. Zbudowana jest z bardzo cieniutkich włókien, jakby łańcuchów, tworzących pewien rodzaj wiązków i przechodzących jedne w drugie. Między włóknami znajduje się warstwa wypełniająca, zwana kitową. Warstwa ta we włosach zdrowych stanowi około 40% substancji włosowej. W tej właśnie warstwie znajduje się pigment, czyli naturalny barwnik włosowy. Barwnik włosowy jest przekazywany do komórek włosowych w jego dolnej części zwanej opuszką, która stanowi żywą część włosa. Zanikanie czy też patologiczne zakłócenia w wytwarzaniu i przekazywaniu do komórek barwnika powoduje siwienie włosów.
Warstwa czy substancja rdzenna jest zbudowana z komórek całkowicie zrogowaciałych. Występuje ona przy nasadzie korzenia włosowego i dalej zanika. W obrębie korzenia rozróżnia się dwie warstwy: pochewkę wewnętrzną i zewnętrzną. Korzeń włosa mieści się w mieszku włosowym. W miejscu, z którego włos wydostaje się z mieszka włosowego na powierzchnię skóry, znajduje się też ujście gruczołu łojowego. Stąd też włosy przy samej skórze głowy są zwykle najbardziej natłuszczone. Pod ujściem przewodu gruczołu łojowego umiejscowione są przyczepy mięśni przywłośnych. Stan i praca tych właśnie mięśni jest bardzo istotna dla fizjologicznego procesu natłuszczania owłosionej skóry głowy. Mięśnie te kurcząc się opróżniają gruczoł łojowy i warstwa łoju wydostaje się na zewnątrz, czyli na skórę. Warstwa łojowa stanowi naturalną ochronę dla włosów. Przy zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych, zaleganie łoju na skórze i na włosach jest zbyt duże i mamy wówczas do czynienia z przyspieszonym procesem przetłuszczania się włosów. Bardzo silny proces zalegania wydzieliny łojowej nosi nazwę łojotoku owłosionej skóry głowy i włosów.

Najnowsze posty na forum