Sidebar

SKŁAD CHEMICZNY KOSMETYKÓW DO STYLIZACJI

Czy podczas zakupu kosmetyku do stylizacji włosów zastanawiałaś się kiedykolwiek, co też kryje się w składzie kolorowego flakonu bądź pudełeczka? Nie? A być może powinnaś, gdyż użycie nieodpowiedniego produktu skutkować może całym szeregiem niepożądanych reakcji Twojego organizmu, począwszy od reakcji uczuleniowych, a na działaniu kancerogennym skończywszy...


FARBY DO WŁOSÓW


Spośród wszystkich dostępnych na rynku kosmetycznym produktów do stylizacji włosów, zdecydowanie największe zagrożenie czeka na Ciebie ze strony tak popularnych i oczywiście ogólnodostępnych – farb do włosów.  Prowadzone niemal na całym świecie badania dowiodły, iż regularne i długotrwałe stosowanie farb koloryzujących – zwłaszcza tych o ciemniejszych barwach - może stać się bezpośrednią przyczyną zachorowań na raka piersi bądź raka pęcherza.   
Niestety, dotyczy to zarówno farb zmywalnych jak i niezmywalnych, gdyż oba rodzaje produktów charakteryzują się wspomnianym działaniem kancerogennym. Na szczęście nie jesteś bezbronna, bowiem od 1 grudnia 2006r. Unia Europejska sporządziła dokładny wykaz 22 - wchodzących w skład i zakazanych zarazem – substancji chemicznych używanych w procesie produkcji farb do włosów. Są nimi:

6-Methoxy-2,3-Pyridinediamine and its HCl salt
2,3-Naphthalenediol
2,4-Diaminodiphenylamine
2,6-Bis(2-Hydroxyethoxy)-3,5-Pyridinediamine
2-Methoxymethyl-p-Aminophenol
4,5-Diamino-1-Methylpyrazole and its HCl salt
4,5-Diamino-1-((4-Chlorophenyl)Methyl)-1H-Pyrazole Sulfate
4-Chloro-2-Aminophenol
4-Hydroxyindole
4-Methoxytoluene-2,5-Diamine and its HCl salt
5-Amino-4-Fluoro-2-Methylphenol Sulfate
N,N-Diethyl-m-Aminophenol
N,N-Dimethyl-2,6-Pyridinediamine and its HCl salt
N-Cyclopentyl-m-Aminophenol
N-(2-Methoxyethyl)-p-phenylenediamine and its HCl salt
2,4-Diamino-5-methylphenetol and its HCl salt
1,7-Naphthalenediol
3,4-Diaminobenzoic acid
2-Aminomethyl-p-aminophenol and its HCl salt
Solvent Red 1 (CI 12150)
Acid Orange 24 (CI 20170)
Acid Red 73 (CI 27290)

I choć powyższe, obco brzmiące nazwy zapewne na pierwszy rzut oka wydają Ci się, co najmniej niezrozumiałe, to jednak warto byś przy kolejnym zakupie farby koloryzującej, dokładnie przestudiowała podany na pudełku skład produktu. Chyba nie musimy dodawać, że odnalezienie któregokolwiek z powyższych składników, skutkować powinno natychmiastowym odstawieniem kosmetyku z powrotem na sklepową półkę.

Na szczęście w przypadku stosowania innych- niż farby koloryzujące - kosmetyków do stylizacji włosów, na ogół jednym czyhającym na Ciebie zagrożeniem jest wystąpienie reakcji uczuleniowej.

LAKIERY DO WŁOSÓW

Głównym składnikiem lakieru do włosów są roztwory polimerów w rozpuszczalniku, decydujące o trwałości produktu, gdyż wraz ze wzrostem masy cząsteczkowej polimeru, wzrasta trwałość kosmetyku. Samo działanie lakieru do włosów opiera się natomiast na zasadzie zbliżania do siebie cząsteczek polimeru, które łącząc się ze sobą zlepiają jednocześnie pojedyncze pasma Twoich włosów.
Ponadto w lakierach odnajdziesz plastyfikatory, czyli substancje odpowiedzialne za elastyczność powłoki utworzonej przez kosmetyk na powierzchni włosa, jak również składniki natłuszczające wykazujące działanie antyelektrostatycznie, substancje zapachowe, witaminy czy filtry UV.

PIANKI DO WŁOSÓW


Pianki do włosów niemal w całości złożone są z koncentratu do modelowania włosów, z domieszką propelantu. Za objętość samego produktu odpowiedzialny jest natomiast gaz płynny, zaś rolę zagęszczacza w większość przypadków odgrywa polimer, który dodatkowo usztywnia Twoje pasma.

ŻELE DO WŁOSÓW

Za galaretową konsystencję żeli także odpowiedzialne są wspomniane polimery m.in. pochodne celulozy polimery akrylowe bądź karagen. Twardość żel zależna jest natomiast od rodzaju substancji mającej na celu zobojętnienie środowiska. Przykładowo: dodatek wodorotlenku sodu spowoduje uzyskanie konsystencji twardej, natomiast obecność TEA spowoduje, iż uzyskany kosmetyk będzie wyróżniał się konsystencją miękką. A co konkretnie usztywnia Twoje włosy? Ta rola przypada związkom wielocząsteczkowym m. in.: poliwinylopirolidonom.

KREMY DO WŁOSÓW

W składzie elastycznych kremów do stylizacji kosmetyków odnajdziesz przede wszystkim spore ilości olejów, wosków, kwasów i alkoholi tłuszczowych. Nie brak tu również – odpowiedzialnych za nadanie pasmom połysku – nawilżaczy, natomiast odpowiedzialny za konsystencję kremu bywa zazwyczaj zagęstnik; w tej roli, znacznej większości kremów, użyta zostaje substancja określana mianem Carbomeru.

Zapewne – naturalnie, jeśli sama nie zajmujesz się opracowywaniem receptur kosmetyków – Twój codzienny kontakt z chemią jest w znacznym stopniu ograniczony. Nie oznacza to jednak, iż możesz czuć się zwolniona z obowiązku choćby powierzchownego „rzucenia okiem” na skład wybieranego produktu. Pamiętaj, by dokonując zakupu niekoniecznie sugerować się modnym opakowaniem czy kuszącą reklamą. Radzimy Ci zatem przede wszystkim zwracać uwagę na dodatek substancji naturalnych takich jak wyciągi z ziół czy też zawartość witamin, które – choć w ograniczonej ilości – z całą pewnością nie pogorszą, a być może nawet znacząco przysłużą się, do podniesienia kondycji Twoich pasm.

Artykuł powstał przy współpracy kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl

Najnowsze posty na forum